Kleje kontaktowe to produkty, które pozornie wydają się całkowicie suche, przez co preparaty tego typu zwane bywają również klejem suchoklejącym. Dopiero gdy zadziałamy na nie naciskiem, dwie powierzchnie przywierają do siebie szczelnie. Producenci oferują różne warianty tego rozwiązania. Zanim wybierzemy konkretne, warto sprawdzić, czy dany typ kleju sprawdzi się w naszym przypadku.
Kiedy dobrze jest użyć kleju kontaktowego w sprayu?
Produkt odznacza się bardzo wygodną aplikacją oraz wysoką wydajnością. Dzięki specjalnej dyszy, pozwalają precyzyjnie pokryć powierzchnię i mieć dużą kontrolę nad rozprowadzaniem preparatu. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to na rynku znajdziemy wyroby dedykowane konkretnym tworzywom. Kleje w sprayu do drewna pozwalają łączyć drewno z innymi materiałami. Jeśli zależy nam na tym, żeby naprawić mebel, warto rozejrzeć się za produktem przeznaczonym do tkanin i tapicerek. Z pomocą specjalnego kleju w sprayu można również sklejać metal. Połączenia wykonane w ten sposób są:
- trwałe;
- odporne na wysokie temperatury;
- odporne na wodę.
Mówiąc o zaletach kontaktowego kleju w sprayu trudno nie wspomnieć o tym, że trwałe łączenie ze sobą dwóch tworzyw zajmuje bardzo mało czasu - przeważnie mniej niż 10 minut. Z kolei dzięki wcześniej wspomnianej dyszy, nanoszenie kleju jest ekonomiczne, bo nie musimy martwić się o to, że przypadkiem zużyjemy zbyt dużo produktu.
Dla kogo przeznaczone są kleje kontaktowe?
Zanim zaczniemy myśleć o zastosowaniu kleju, konieczne upewnijmy się, że produkt, który mamy w planach zakupić, pochodzi od rzetelnego producenta. Niestety na rynku nie brakuje tańszych zamienników, które, chociaż wyglądają podobnie, w rzeczywistości mają dużo gorsze parametry niż oryginalne rozwiązania.
Kleje kontaktowe, dedykowane do konkretnych materiałów, wykorzystywane są przez specjalistów, zajmujących się motoryzacją, scenografią, klimatyzacją, akustyką oraz w wielu innych branżach. Dzięki temu, że produkt doskonale skleja m.in. korek, tektury, tkaniny, laminaty HPL, lustra, wykładziny dywanowe, pianki meblowe i wygłuszające, z powodzeniem można go używać w firmach, domach, mieszkaniach czy zakładach produkcyjnych. Łatwe zastosowanie sprawia, że często wybierany jest przez osoby prywatne, które samodzielnie chcą przeprowadzić prace naprawcze.
Inne popularnej rodzaje klejów
Poznając bliżej klej w sprayu, natkniemy się m.in. na kleje cyjanoakrylowe. Takie produkty działają nieco inaczej, niż kleje kontaktowe - aby skleić ze sobą powierzchnie, wystarczy im 5 sekund. Można stosować je do łączenia elementów drewnianych, listew, profili, płyt wiórowych, szkła i płyt mdf. Jeśli poszukujemy jednokomponentowego kleju do drewna, utwardzanego wilgocią, warto zapoznać się bliżej z klejem poliuretanowym. Charakteryzuje się świetną odpornością na wodę oraz na niskie temperatury.