Opaski zaciskowe - czym są i jaka jest ich charakterystyka?
Opaska zaciskowa to bardzo wszechstronny element życia codziennego, który możemy wykorzystać na bardzo wiele sposób. Służą zarówno profesjonalnym instalatorom, jak i laikom i amatorom majsterkowania. Zbudowane z różnych materiałów mają bardzo szerokie zastosowanie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Co to jest opaska zaciskowa?
Ciężko tutaj o jedną i bardzo konkretną definicję, ponieważ obecnie na rynku istnieje całe mnóstwo opasek, które przeznaczone są do różnego rodzaju prac. Zazwyczaj są one wyposażone w specjalny mechanizm zapadkowy powodujący ucisk w danym miejscu, w którym została umieszczona opaska. Jedna z końcówek opaski jest zwężona w taki sposób, aby umożliwić przemieszczenie jej przez drugą końcówkę służącą do zaciskania. W niektórych modelach na obu końcach opaski umieszczone są otwory na śrubki - tego typu opaski używane są przede wszystkim do montażu wszelkiego rodzaju końcówek lub złączy. Ponadto opaski zaciskowe są bardzo trwałe oraz odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne.
Rodzaje opasek zaciskowych
W zależności od tego, do czego mają być używane opaski zaciskowe można podzielić je na poniższe kategorie:
- opaski zaciskowe mini - charakteryzują się bardzo małymi gabarytami i są wykorzystywane do łączenia bardzo małych wiązek przewodów,
- opaski szczękowe - wykorzystywane głównie w przemyśle są dodatkowo wzmacniane poprzez specjalny mechanizm zaciskowy; stanowią rodzaj opasek stalowych,
- paski sprężyste lub samozaciskające się - odznaczają się mechanizmem automatycznego zaciskania przy zmianie temperatur; stosowane w wężach instalacji chłodniczych lub systemów grzewczych,
- opaski z podwójnym zamkiem - stosowane w miejscach narażonych na działanie sił odśrodkowych,
- opaski zaciskowe otwieralne - dzięki specjalnemu systemowi mogą być użyte więcej niż raz,
- opaska ślimakowe - bardzo popularne opaski w przemyśle, rolnictwie czy ogrodnictwie; wykonane ze stalowej taśmy na powierzchni której zostały wyżłobione specjalne otwory. Są one łączone za pomocą śruby znajdującej się na drugim końcu opaski, która zostaje przykręcona do danej powierzchni. Bardzo trwałe opaski gwarantują wysoką jakość łączenia.
- opaski kablowe - służą do łączenia przewodów elektrycznych w wiązki, a także znakowanie ich różnymi kolorami.
Charakterystyka opasek kablowych
Opaski kablowe to najbardziej popularne opaski na rynku. Służą do mocowania elementów na stałe lub tymczasowo, są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Popularne opaski wykonane z poliamidu mogą nawet służyć do tymczasowych aresztowań i zatrzymań osób podejrzanych o przestępstwo.
Niektóre opaski posiadają wbudowaną tabliczkę opisową, która pozwala na zapisanie istotnych informacji dotyczących konkretnej wiązki przewodów. Istnieją także na rynku opaski, które posiadają w swoim składzie tlenki żelaza, które pozwalają na identyfikację poprzez wykrywacze metali lub roentgen, bardzo chętnie używane w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym.