Klej dopasowany do potrzeb
Zgodnie z definicją, klej to substancja umożliwiająca trwałe połączenie ze sobą dwóch elementów poprzez wprowadzenie jej pomiędzy przylegające do siebie powierzchnie. Wydaje się to dość oczywiste, ponieważ przecież każdy miał kiedyś do czynienia z procesem klejenia. Jednak jakiego rodzaju kleju należy użyć w konkretnym przypadku? Co wpływa na wytrzymałość powstałej spoiny? Jakie cechy kleju są dla nas najważniejsze? Są to przykłady mniej oczywistych pytań, na które również warto znaleźć odpowiedzi.
Podstawowe rodzaje klejów
Kleje możemy podzielić na kilka różnych sposobów, oczywiście w zależności od kryterium podziału jakie zdecydujemy się przyjąć. Podstawowy podział, koncentrujący się na wykorzystywanym mechanizmie klejenia, wyróżnia:
- kleje rozpuszczalnikowe
- kleje polimerowe
- kleje mieszane
Poza tym, możemy mówić też na przykład o klejach naturalnych i syntetycznych oraz o klejach jednoskładnikowych i dwuskładnikowych. Wybór konkretnego rodzaju kleju w każdym przypadku powinien opierać się na cechach elementu, który zamierzamy skleić (jego materiału, gabarytów, obciążeń jakim będzie musiała sprostać spoina).
W tym kontekście najbardziej interesującymi nas parametrami klejów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, są:
-
lepkość (określana czasem także jako "czepność")
- czas otwarty (długość oczekiwania na sklejenie od momenty nałożenia kleju)
- czas wiązania (długość oczekiwania na pełną wytrzymałość spoiny)
- baza kleju (podstawowe składniki kleju nawiązujące do powyższego podziału na kleje rozpuszczalnikowe i polimerowe)
- ciała stałe (stosunek zawartości suchej masy do jednostki objętości kleju)
Uniwersalny klej w sprayu
W bardzo wielu przypadkach praktycznym i skutecznym rozwiązaniem może okazać się tak zwany klej kontaktowy, inaczej zwany również klejem suchoklejącym. Jego największą cechą charakterystyczną jest właściwość polegająca na tym, iż po pokryciu nim danej powierzchni wydaje się być ona sucha w dotyku, ale po przyłożeniu i dociśnięciu klejonego elementu momentalnie przywiera on do poklejonego miejsca. Godnym polecenia klejem tego typu jest klej w sprayu SPRAY-KON MAX klej kontaktowy bardzo mocny.
Klej kontaktowy, czyli klej uniwersalny
Klej kontaktowy jest to rodzaj kleju uniwersalnego, a więc może być on stosowany do klejenia różnego rodzaju materiałów, takich jak chociażby drewno czy tworzywa sztuczne.
Przykładowo, wykorzystuje się go z powodzeniem w branży meblarskiej do klejenia laminatów (np. klej kontaktowy SPRAY-KON B700), pogrubiania płyt melaminowanych, ale i świetnie sprawdza się on w klejeniu blach, pianek, korku, PCV, kamiennych fornirów.
Tego rodzaju klej może być też stosowany do przyklejania izolacji termicznych bądź akustycznych. Poza tym, kleje kontaktowe charakteryzują się łatwością aplikacji, są dostępne na rynku chociażby w wygodnym sprayu, są bezwonne, a ich czas otwarty i czas wiązania są wyjątkowo krótkie.
Rozpuszczalnik odparowuje w tym przypadku już po 2-3 minutach, a spoina staje się natychmiastowo twarda, silna. Wszystko to sprawia, że klej kontaktowy w sprayu sprawdza się idealnie podczas wszelkich prac wykończeniowych w domu, ale także w codziennym użytku.