Kleje cyjanoakrylowe - właściwości i zastosowanie

Klej cyjanoakrylowy zastosowanie i właściwości

Żelowa konsystencja, szybkość działania, atrakcyjna cena i wydajność - kleje cyjanoakrylowe można pokochać z wielu powodów. Jak działają te preparaty i na czym dokładnie polegają ich zalety? Ten artykuł w całości poświęcamy nowoczesnym produktom do klejenia.

Natychmiastowe klejenie - idealny wariant dla niecierpliwych

Jak szybko działa dobry klej? Nowoczesne produkty udowadniają, że solidne połączenie klejonych powierzchni może nastąpić już po kilku sekundach. Kleje cyjanoakrylowe są doceniane m.in. właśnie za tę szybkość działania. Zwraca się uwagę także na ich uniwersalność. Można po nie sięgnąć, gdy kleimy ze sobą:

  1. powierzchnie porowate;
  2. powierzchnie elastyczne;
  3. kombinacje powierzchni elastycznych i porowatych.

Szczególnie wymagających materiałem jest szkło - niestety bardzo łatwo zepsuć w tym przypadku estetykę łączenia. Kleje cyjanoakrylowe nadadzą się do powierzchni szklanych, bo tworzą całkowicie przezroczystą spoinę.

Kleje cyjanoakrylowe z aktywatorem

Jak używać aktywatora kleju cyjanoakrylowego?

Aby dodatkowo przyspieszyć wiązanie kleju, opracowano specjalne aktywatory. Preparaty ograniczają także chłonność klejonych tworzyw. Są łatwe w zastosowaniu i w żaden sposób nie komplikują całego procesu. Wystarczy, że spryskamy nim jedną z klejonych powierzchni. Po odparowaniu produktu należy pokryć drugą nawierzchnię klejem. Wyroby tego typu są bardzo ekonomiczne, toteż wystarczy, że nałożymy niewielką ilość preparatu. Następnie trzeba docisnąć do siebie dwie powierzchnie i odczekać ok. 8 sekund.

Dobierając ilość aktywatora kleju cyjanakrylowego powinniśmy zwrócić uwagę na charakter klejonego materiału. Jeśli wyróżnia się on dużą chłonnością, należy rozważyć zastosowanie aktywatora na obu nawierzchniach, a nie tylko na jednej. Do bardzo chłonnych tworzyw można zaliczyć np.:

  1. płyty mdf;
  2. tkaniny.

Co decyduje o popularności klejów cyjanoakrylowych?

Wcześniej wspomniana uniwersalność zastosowania w znaczny sposób wpływa na popularność klejów cyjanoakrylowych. Wyrób przyda się do klejenia listew, profili, ram obrazów oraz różnorodnych połączeń kątowych. Sięgnijmy po niego, jeśli zależy nam na połączeniu tektury, metali, płyt wiórowych oraz skóry.

Wygoda zastosowania wynika też z opakowań, w których sprzedawany jest klej. Rozwiązanie jest dostępne w aluminiowych tubkach lub polietylenowych butelkach. Produkt jest także właściwie przebadany. Np. klej SPRAY-KON CA w swoim składzie nie ma składników:

  1. rakotwórczych;
  2. negatywnie wpływających na rozrodczość;
  3. mutagennych.

Podczas stosowania kleju nie powinniśmy zapominać o środkach ochronnych, które należy wdrożyć. Nie można dopuścić do tego, żeby preparat dostał się do oczu. Może też działać drażniąco na skórę, dlatego dla bezpieczeństwa warto założyć rękawiczki ochronne. Zadbajmy też o to, żeby pomieszczenie, w którym pracujemy było właściwie wentylowane. W ten sposób powinniśmy planować prace związane z użytkowaniem również innych preparatów do klejenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa!
Zamówienia na kwotę minimum 500zł dostarczamy na nasz koszt.
Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska FedEx) już od 500,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl