Kleje kontaktowe są łatwe w użyciu, stosunkowo tanie i pozwalają osiągnąć trwałe łączenie. Końcowy efekt zależy jednak nie tylko od tego, jaki preparat wybierzemy, ale też w jaki sposób będziemy się z nim obchodzić, czy też jak przygotujemy powierzchnię. Poniżej dzielimy się radami, z którymi stosowanie kleju kontaktowego pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.
Wskazówki, dzięki którym zadbasz o właściwe użycie kleju kontaktowego
- Wybierz odpowiedni sposób aplikacji kleju
Kleje kontaktowe w sprayu doceniane są m.in. ze względu na to, że praca z nimi jest precyzyjna i wygodna. Dzięki nim o dokładne klejenie mogą zadbać również osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z takimi działaniami. Niezależnie od tego, czy jesteśmy weekendowymi majsterkowiczami, czy poszukujemy rozwiązania, wspierającego nas w pracy, powinniśmy zadbać o właściwą aplikację kleju na wybranej przez nas powierzchni. Kleje w sprayu pozwalają na precyzję, ale czasem od tego typu preparatów oczekujemy czegoś innego. Jeśli powierzchnia jest większa, lepiej sprawdzi się nanoszenie kleju z kanistra ciśnieniowego. Dobre dopasowanie wielkości pojemnika nie tylko ograniczy koszty aplikacji kleju, ale też pozwoli oszczędzić czas.
- Upewnij się, czy klej kontaktowy można zastosować do konkretnego materiału
Kleje kontaktowe wyróżniają się dużą uniwersalnością. Wiele z nich nadaje się do klejenia takich materiałów, jak blacha, płyty wiórowe, pianki, tkaniny czy wełna mineralna. Przed rozpoczęciem każdej pracy dobrze będzie się upewnić, czy produktu można użyć do klejenia wybranej przez nas powierzchni. Przeważnie problem może pojawić się z miękkim PCV, styropianem, styrodurem, lub z materiałami powlekanymi PCV.
- Sprawdź środki bezpieczeństwa
Podczas zapoznawania się z charakterystyką kleju, sprawdźmy, jakie zasady bezpieczeństwa należy stosować w trakcie pracy z klejem. Mowa tu np. o zakazie przedziurawiania pojemnika, trzymaniu pojemnika z dala od źródła ciepła, ognia itp.
- Przygotuj się na ewentualne usunięcie nadmiaru kleju
Podczas prac z klejem, także tym kontaktowym, dobrze jest mieć pod ręką produkty, które pozwolą nam w razie konieczności usunąć nadmiar preparatu. Z pomocą specjalnych środków czyszczących i rozpuszczalników można skutecznie oczyścić zabrudzoną powierzchnię oraz narzędzia wykorzystywane do aplikacji klejów. Przy wyborze takiego produktu zwróćmy uwagę na to, czy w jego składzie nie ma substancji niszczących warstwę ozonową.
- Zadbaj o dobre oczyszczenie powierzchni
Zanim przystąpimy do właściwego klejenia, zadbajmy o to, żeby nawierzchnie, które zamierzamy połączyć, były oczyszczone z brudu i kurzu. W tym celu możemy wykorzystać specjalne czyściki. Nie uszkodzą powierzchni laminatów i płyt meblowych. Dodatkowo, stosując takie substancje, nie musimy martwić się smugami, nawet jeśli preparat został naniesiony na czarną, połyskliwą powierzchnię.
- Zagwarantuj właściwą temperaturę pracy
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłową aplikację kleju kontaktowego oraz osiągnięcie mocnej i trwałej spoiny jest stabilna temperatura klejenia, która powinna wynosić minimum 16°C. Podczas wykonywania prac zadbaj o to, aby zarówno temperatura kleju, otoczenia, jak i łączonych substratów była na odpowiednim poziomie i nie spadała poniżej 16°C.